Jak być kochaną (1962)

Felicja, główna bohaterka filmu, jest młodą, początkującą aktorką, zakochaną bez wzajemności w koledze po fachu - Rawiczu. Gdy pada nań podejrzenie o zabicie volksdeutscha, dziewczyna podejmuje się ukryć go w swoim mieszkaniu. Marzy, że Rawicz mieszkając z nią, odwzajemni jej uczucie. Żeby mieć ukochanego przy sobie, gotowa jest na każde poświęcenie. I rzeczywiście, los wystawi ją kilkakrotnie na bardzo ciężką próbę. Felicja przetrzyma jednak wszystko w nadziei, że Rawicz zostanie z nią także, gdy wojna się skończy. Nie dostrzega, że jej ofiara stała się dla niego ciężarem nie do zniesienia. Nie przypuszcza, że kiedy tylko nadarzy się sposobność aktor porzuci świadka swych upokorzeń, załamań i upadków. Wiktor jest człowiekiem słabym, bez charakteru, stacza się coraz niżej. Tuż po zakończeniu wojny wraca do Felicji, ale tylko po to, by popełnić samobójstwo . . .
Felicja pozbawiona złudzeń i większych ambicji zdobywa jednak wielką popularność dzięki udziałowi w radiowej sadze rodzinnej. A może także wiarę w sens życia.

Na podstawie opowiadania Kazimierza Brandysa pod tym samym tytułem.Inne tytuły: "How to Be Loved", "The Art of Loving", "Jak být milována", "Die Kunst, geliebt zu werden", "Opimmeko rakastamaan?", "L'art d'être aimé", "Как быть любимой",
Produkcja: 1962
Premiera: 11 styczeń 1963

Reżyseria:


Muzyka:


Obsada:
Felicja
Wiktor Rawicz
Tomasz
bakteriolog w samolocie
żołnierz niemiecki gwałcący Felicję
fotoreporterka w samolocie
dziennikarz Zenon w samolocie
aktor Peters
-
mężczyzna słuchający Rawicza w kawiarni
-
żołnierz niemiecki przeprowadzający rewizję u Felicji
kelnerka w kawiarni aktorów
dziewczyna słuchająca Rawicza w kawiarni
siostra zakonna Noela
stewardessa
student w kawiarni
-
Hans, Niemiec rozmawiający w kawiarni z Petersem
żona nauczyciela w kawiarni
redaktorka w studio radiowym
mężczyzna słuchający Rawicza w kawiarni
nauczyciel w kawiarni
Niemiec przesłuchujący aktorów w kawiarni
-
-
aktor w kawiarni mówiący o rzekomej śmierci Rawicza
dziewczyna w radio przynosząca listy dla Felicji; w napisach inicjał imienia: I.
aktor rozmawiający w kawiarni o Rawiczu, później członek sądu koleżeńskiego
Niemiec legitymujący małżeństwo w lokalu
kobieta grająca w barze na fortepianie
nie występuje w czołówce
pilot na lotnisku; nie występuje w czołówce
pasażer w samolocie; nie występuje w czołówce
piosenkarz w kawiarni; nie występuje w czołówce
aktorka zamawiająca herbatę; nie występuje w czołówce
członek sądu koleżeńskiego; nie występuje w czołówce
i inni.


Notatki:
Kiedy film "Jak być kochaną" wchodził na ekrany, widzowie i krytycy spodziewali się kolejnego utworu o okupacji. Tematyka wojenna była wówczas tym, czym obecnie jest kino akcji. Częstotliwość, z jaką pojawiała się w coraz to nowych filmach, stawała się męcząca. Wojciech Has zrobił jednak publiczności niespodziankę. Wprawdzie "Jak być kochaną" dzieje się głównie podczas okupacji, ale niemal zupełnie nie dotyczy zbrojnych akcji podziemia i hitlerowskiego terroru. Czas wojny służy tylko za tło poruszającej opowieści o tragicznej, nie spełnionej miłości.
Rola Felicji w wykonaniu Barbary Krafftówny została okrzyknięta jedną z największych kreacji kobiecych w dziejach polskiego filmu. Aktorka świetnie oddała skomplikowaną i niebanalną osobowość swojej bohaterki. Mistrzowsko ukazała często sprzeczne uczucia, kierujące jej postępowaniem. Wiarygodnie nakreśliła ewolucję duchową dziewczyny, którą bolesne doświadczenia nauczyły gorzkiej, życiowej mądrości. Film "Jak być kochaną" otrzymał "Złote Wrota" za scenariusz i kreację Barbary Krafftówny na Międzynarodowym Festiwalu w San Francisco w 1962 roku.


IMDb (angielski)
Wikipedia (polski)


03.170530

(POL) polski,Brak komentarzy:

Prześlij komentarz